Gra o tron – światowy bestseller

Gra o tron” to pierwsza część serii „Pieśń Lodu i Ognia”. Nie ma jednego wątku, ale całą masę różnych wątków. Nie opisuje przygód jednego bohatera, ale całej masy bohaterów. To co pozornie skomplikowane, okazuje się wciągającym arcydziełem, które przyciąga setki nowych czytelników.

Gra o tron – światowy bestseller

Czytając książkę “Gra o tron” czytamy o intrygach i rozgrywkach między bohaterami, którzy początkowo wydają się trudny do zapamiętania. Część z nich toczy walkę o to, by zasiadać na żelaznym tronie Siedmiu Królestw, na którym aktualnie zasiada Robert Baratheon – kiedyś znakomity buntownik, który przyczynił się do obalenia rządów Smoczego Króla. Fabuła książki opiera się na przeplataniu się świata krwawych sekretów i intryg ze światem szlachetności i honoru. Akcja z jednej strony rozgrywa się na południu (w Królestwie Przystani), z drugiej strony na północy. Przenosimy się także na Wschód, gdzie możemy śledzić kolejne wątki. Historia między pokojem a wojną, nienawiścią a troską o najbliższych, manipulacją a szczerością – wszystko to stworzone zostało przez Georga Martina na tyle kunsztownie, że środowisko czytelników i mody związanej z lekturą rośnie. Pojawiają się fankluby, spotkania, gadżety i różnego rodzaju akcje promujące mające na celu integrację fanowską i wymianę dyskusji. Specjaliści z powodzeniem tworzą gry komputerowe i gry planszowe. „Gra o tron” nie jest więc przeciętną książką z gatunku fantasy, ale całym zjawiskiem, które łączy, ubogaca i inspiruje ludzi na na całym świecie.

Historia Gry o Tron

Gra o tron” po raz pierwszy wydana została w języku angielskim już ponad 20 lat temu! Było to dokładnie latem 1996 roku – dwa lata później ukazały się publikacje przetłumaczone na język polski (1998 rok). Popularność książce przyniósł w ostatnich latach serial powstały na bazie oryginalnej fabuły. Za jego inspiracją mnóstwo ludzi postanowiło przeczytać książkę, która zachwyciła i skłoniła do zgłębienia całej sagi. George R.R. Martin urodził się w 1948 roku i tworzy literaturę z pogranicza fantasy i science fiction. Został nagrodzony m.in. prestiżową nagrodą World Fantasy.

Książka a serial

Kto przed przeczytaniem książki sięgnął więc po serial i pokochał go, nie będzie wcale rozczarowany. Ekranizacja jest na tyle zbliżona do lektury książki, że oba przekaźniki stanowią wysoką jakość. Walka o tron przebija się przez kolejne karty powieści i nawet wtedy kiedy czytelnik ma wrażenie, że wszystko zaczyna się już porządkować, następuje zwrot akcji i powroty do punktu wyjścia. Niezwykle dynamiczna, intrygująca i ciekawa fabuła!